Previous
 • Zima
 • Haslo2
 • Haslo
Next
Zimowe łańcuchy
Zimowe łańcuchy
2012-12-05
Gdy tylko zbliża się koniec roku, od lat media jak mantrę powtarzają zdanie: Zima znów zaskoczyła drogowców. Nie chcąc być złym prorokiem, mamy nadzieję, że tym razem nadejście zimy nie będzie dla nikogo niespodzianką. Aby bez nerwów rozpocząć kolejną porę roku, nie powinniśmy jednak liczyć na innych, lecz zabezpieczyć się sami. Jednym z podstawowych elementów zimowego wyposażenia zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych są łańcuchy na śnieg i lód. Przeczytaj dlaczego warto się w nie zaopatrzyć, jak używać i które wybrać.

Do czego służą łańcuchy?

 

Łańcuchy na śnieg oraz na śnieg i lód służą przede wszystkim poprawieniu przyczepności koła napędzanego do nawierzchni, która jest pokryta lodem, śniegiem lub błotem. Ostre krawędzie ogniw łańcucha wbijają się w podłoże, ograniczając możliwość poślizgu do minimum. Podczas trudnych warunków pogodowych łańcuchy pomagają także utrzymać właściwy tor jazdy, zwiększyć skuteczność hamowania i napędu.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łańcuchów?

Podczas wyboru łańcuchów nie powinniśmy kierować się ceną. Za dobry, droższy łańcuch i tak zapłacimy mniej niż za najdrobniejszą naprawę blacharską, gdy zawiedzie nas tańszy odpowiednik. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • Rodzaj oraz wielkość opon, na których mają być zastosowane łańcuchy – łańcuch powinien być idealnie dopasowany do wielkości ogumienia. Najlepiej by zakładany był na ogumienie zimowe.
 • Producent – łańcuchy mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i wszystkim pasażerom. Dlatego warto zaopatrzyć się w łańcuchy spełniające rygorystyczne normy TUV i Ö-norm i posiadające odpowiednie certyfikaty.
 • Materiał – dobrej jakości łańcuchy wykonane są ze stali stopowych (niklowo-chromowo-manganowych).
 • Gęstość siatki – gęstość siatki łańcucha wpływa na cenę, dlatego warto zwrócić na nią uwagę. Często, gdy łańcuch wydaje się atrakcyjny cenowo, w rzeczywistości jego gęstość jest bardzo niska i niewiele zostaje go na oponie.
 • Elementy napinające –  część łańcuchów trzeba po przejechaniu pewnego odcinka ponownie dociągnąć, a inne napinają się same. Łańcuchy z samonapinaczami są wygodniejsze w użyciu – raz zamontowane same się dociągają i dopasowują do ogumienia.

 

Jak zakładać łańcuchy i jak ich używać?

Warto potrenować zakładanie łańcuchów jeszcze zanim rozpocznie się zimowy sezon. Sytuacja kryzysowa, gdy musimy działać szybko i kierują nami nerwy nie jest dobrym momentem do ćwiczeń. W trasie należy kierować się doświadczeniem i intuicją i zakładać łańcuchy odpowiednio wcześniej, nie czekając, aż pojazd zacznie tracić przyczepność bądź utknie w zaspie. Zakładanie łańcuchów w ostatniej chwili jest niebezpieczne, może prowadzić  do nieprawidłowego montażu i uszkodzenia łańcuchów.

Jak zakładać łańcuchy? W przypadku łańcuchów klasycznych splot mocuje się specjalną linką od wewnętrznej strony. Specyficzny układ oczek, zapadek i karabinków gwarantuje właściwe napięcie ogniw po zewnętrznej stronie. Specjalna blokada uniemożliwia natomiast zsunięcie się łańcucha z koła w przypadku pęknięcia któregoś z ogniw. Dodatkowa sprężyna dociąga splot do opony, a wysokość koła zwiększa się zaledwie o 10 - 12 mm ( w zależności od rodzaju łańcucha).
W przypadku łańcucha do szybkiego montażu, rozłożony łańcuch należy oprzeć o krawędź koła, uruchomić mechanizm nakładający i powoli ruszyć pojazdem. Po przejechaniu kilku metrów łańcuch znajdzie się we właściwym położeniu.

 

 

Przydatne wskazówki:

 • Łańcuchy należy montować jedynie na kołach osi napędowej. W przypadku pojazdów, w których oś tylna jest osią napędową, zaleca się również nałożenie łańcuchów na oś kierowaną w celu poprawy kierowania pojazdem podczas pokonywania zjazdów. W pojazdach z napędem na cztery koła należy stosować się zaleceń producenta.
 • 50 km/h to maksymalna prędkość z jaką pojazd może się poruszać, gdy na kołach znajdują się łańcuchy.
 • Jeśli łańcuch pozbawiony jest samonapinaczy, co około 50 metrów należy skontrolować jego prawidłowe ułożenie oraz naciągnięcie.
 • Odwracając łańcuchy na drugą stronę podczas ich każdorazowego montażu, możemy znacznie wydłużyć ich żywotność.
 • Nie należy gwałtownie przyspieszać ani zwalniać.
 • Gdy na drodze znajdują się koleiny przez które prześwituje asfalt, a na kołach założone są łańcuchy, najlepiej prowadzić pojazd po ośnieżonej części drogi.
 • Łańcuchy należy zdjąć, gdy tylko poprawi się stan nawierzchni.
 • Łańcuchy uważa się za zużyte, gdy starta zostanie ponad połowa średnicy ogniwa.
   

 

Aquerer
Bason
Cammyo
Cassena
Erenda
Estima
Folser
Iberman
Kebron
Melenir
Morfu
Plastikoren
S plus
X
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na ich zapisywanie na Twoim urządzeniu, zmień ustawienia przeglądarki. Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie plików cookies.