Previous
  • Zima
  • Haslo2
  • Haslo
Next
Montaż łańcuchów - samochody osobowe
Montaż łańcuchów - samochody osobowe
2012-12-05
System montażu łańcuchów śniegowych Ottinger jest jednolity dla wszystkich typów łańcuchów. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji montażu, aby uniknąć nieprawidłowego działania łańcuchów oraz uszkodzenia pojazdu.

Możliwość stosowania łańcuchów nie jest zagwarantowana dla dowolnej kombinacji opon i felg. Należy przestrzegać instrukcji producenta pojazdu. Należy w spokoju przed wyruszeniem w podróż sprawdzić dopasowanie łańcuchów i przećwiczyć ich montaż. Łańcuchy śniegowe to środek pomocniczy w sytuacji awaryjnej. Podczas stosowania łańcuchów zmieniają się właściwości jezdne pojazdu. Należy unikać gwałtownego ruszania z miejsca lub hamowania oraz nie przekraczać prędkości 50 km/godz. Nie należy doprowadzać do buksowania kół napędzanych, gdyż może to spowodować uszkodzenie łańcuchów na skutek zwiększonego zużycia. Łańcuchy są odwracalne – dlatego już zużyta powierzchnia znajduje się na powierzchni bieżnej – dla podwójnego przebiegu. Rysunki montażowe 1 do 4 należy wówczas odwrócić stronami. Do każdego łańcucha dołączono pojedyncze ogniwa na wypadek uszkodzenia. Stan łańcuchów i ich zużycie należy sprawdzać co 30 km lub po dłuższej jeździe po nawierzchni bez śniegu.

 

Elementy składowe łańcuchów śniegowych

1.         zamknięcie bezpieczeństwa

2.         element łączący żółty

3.         element łączący niebieski

4.         żółte zapięcie łańcucha

5.         niezamarzające zapięcie

6.         czerwona końcówka

7.         pierścień z linki stalowej

8.         łańcuch zewnętrzny

9.         siatka łańcucha

10.       żółte oczka prowadzące

 

Instrukcja montażu

 

Rękawice montażowe: Wodoodporne z długim mankietem, chronią dłonie i ramiona przed obrażeniami oraz odzież przed wilgocią i zabrudzeniami.

Rozłożyć instrukcję montażu na PCW – uklęknąć. Dla ochrony przed wilgocią i zabrudzeniami.

Ułożyć łańcuch (wyprostować skręcone części). Przesunąć czerwonym elementemkońcowym do przodu za koło.

Chwycić pierścień z linki stalowej za oba końce, pociągnąć do góry i zaczepić zapięcie bezpieczeństwa (1) przed kołem. Przy szerokich oponach zapięcie może zamykać się w rejonie powierzchni tocznej opony.

Zaczepić elementy łączące (2) (żółty) i (3) (niebieski).

Pierścień z linki stalowej przesunąć nad oponą do tyłu. Dopilnować, by zewnętrzny łańcuch był w takiej samej odległości równolegle do krawędzi felgi. Żółte zapięcie łańcucha (4) włożyć do niezamarzającego zapięcia i naciągnąć / naprężyć łańcuch (patrz rys. A). Pociągnąć w przeciwnym kierunku przez żółte oczka prowadzące (patrz rys. B) i zaczepić gumowy ekspander do łańcucha zewnętrznego (niebieski). Aby zapobiec uszkodzeniu łańcuchów i pojazdu, po przejechaniu kilku metrów koniecznie ponownie naprężyć łańcuchy.

Jeśli łańcuchy nie mają oczek prowadzących, postępować w następujący sposób: żółte zamknięcie łańcucha (4) włożyć do niezamarzającego zamknięcia (5), pociągnąć / naprężyć (patrz rys. A). Przeciągnąć pętlę w przeciwnym kierunku przez łańcuch zewnętrzny (niebieski) i zaczepić gumowy ekspander o łańcuch zewnętrzny.

UWAGA! Osłona felgo została już w całości przez nas zamontowana. Można zatem montować łańcuchy z osłoną felg tak jak zwykle, zgodnie z niniejszą instrukcją montażu. Nie są potrzebne dodatkowe czynności montażowe. Łańcuchy z osłoną felg można stosować ze wszystkimi felgami z metali lekkich z dopuszczeniem do stosowania łańcuchów.

UWAGA! W niektórych kombinacjach opon i felg można zwiększać lub zmniejszać obwód łańcucha za pomocą elementów dystansowych (patrz rys. 1). Zależnie od obwodu (do regulacji) hak zamykający (żółty) wpina się w pierwsze do trzeciego oczko łańcucha (niebieskie). W razie potrzeby nadmiar ogniw łańcucha zamocować dołączonym uchwytem z tworzywa sztucznego (czerwony) do bocznego łańcucha (niebieski) (patrz rys. 2).

 

Przestrzegaj maksymalnej prędkości jazdy z łańcuchami śniegowymi!

 

 

 

Instrukcja demontażu

 

Pojazd zatrzymać tak, by niezamarzające zapięcie (5) znalazło się w najniższym punkcie.

Żółte zapięcie łańcucha (4) odłączyć od niezamarzającego zapięcia i otworzyć łańcuch (patrz rys. A). Usunąć części łańcucha spod koła.

Siatkę łańcucha i pierścień z linki stalowej ściągnąć zdecydowanym ruchem nad kołem. Zwolnić elementy łączące (2) (żółty) i (3) (niebieski) i otworzyć zamknięcie bezpieczeństwa (1). Prosimy przestrzegać instrukcji pielęgnacji. 

 Zalecamy umycie łańcuchów ciepłą wodą po użyciu, dokładne wysuszenie i dopiero wtedy umieszczenie w opakowaniu.

 

 

Aquerer
Bason
Cammyo
Cassena
Erenda
Estima
Folser
Iberman
Kebron
Melenir
Morfu
Plastikoren
S plus
X
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na ich zapisywanie na Twoim urządzeniu, zmień ustawienia przeglądarki. Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie plików cookies.